Zaznacz stronę

Dlaczego przestałem wielbić świątynie…

Kiedyś zapytałem dobrego znajomego dlaczego chodzi do kościoła, bez namysłu odpowiedział “żeby lepiej poznać wroga”. Konstrukcja z której zbudowany jest Kant legła w gruzach, z jakich powodów człowiek, któremu bliżej do wyznawcy radia maryja niż Nergala mógł udzielić takiej odpowiedzi.

Źródło: https://www.facebook.com/bartoszycebezfikcji

Źródło: https://www.facebook.com/bartoszycebezfikcji

Skupiając się wyłącznie na filozoficznych przemyśleniach autora tych słów, stwierdzam jest większym mędrcem niż Platon, Arystoteles i Pitagoras razem wzięci, zapewne nie  przypuszczał jaką wielką moc mają jego słowa…

Zacznijmy jednak od początku, mając około siedmiu lat uczestniczyłem w pierwszej komunii świętej starszego brata, piękna uroczystość, uwieńczona prezentem jakim był rower Wigry 3. Do dziś pamiętam zazdrość jaką czułem, przecież ja też byłem w kościele, też chcę rower w nagrodę. Przeszukałem wszystkie skrytki rodziców w poszukiwaniu choćby koła, pozostało mi jedynie zadowolić się krótką przejażdżką na rowerze brata, osoby posiadające starsze rodzeństwo zrozumieją jak wielką przykrość sprawiają rzeczy po nich, przecież całe życie otrzymujesz buty i ciuchy po bracie, używane… Czułem że zamiast nowego roweru na komunię dostanę wysłużone Wigry 3, po dziś dzień mam traumę, głownie z tego powodu omijam ciucholandy. Większość dzieciaków pierwszą komunię kojarzy z prezentami, zapewne tak zostało zaplanowane przez siły wyższe, bo jak inaczej skłonić małe dzieci do uczęszczania do kościoła, prezenty to idealne rozwiązanie, w dodatku kupione przez rodziców a kojarzone z świątynią.

Pierwszy znak ostrzegawczy dotyczący świątyni otrzymałem podczas wizyty duszpasterskiej. Był to wielki kopniak w dupę trzynastolatka, wypłacony przez księdza. Rodzice wiecznie zapracowani, z trudem zapinający budżet miesięczny, pewnego poranka wypowiedzieli wstrząsające słowa, “Kant, przyjmij dzisiaj księdza po kolędzie, przygotuj dom na wizytę. Powiedz księdzu, że bardzo chcieli byśmy być, jednak nie możemy, jeżeli zapyta o pieniądze, przeproś i powiedz, że jak Mama dostanie wypłatę to zaniesie na tacę.

Urwałem się z ostatniej lekcji, nie chciałem zawieść rodziców i księdza, nasz duży pokój jeszcze nigdy nie wyglądał tak pięknie. Standardowa procedura: kilka kropel święconej wody, modlitwa, przejście do kwestii formalnej.

-Synku, a rodzice nie zostawili nic dla księdza?

Mama powiedziała, że jak przyjdzie wypłata to przekaże pieniążki na tacę.

-Dziecko, ja tutaj muszę odnotować brak ofiary, na pewno Mamusia nic nie zostawiła? Wiesz, że to grzech kłamać, tylko grzeczne dzieci dostają obrazek. 

Proszę księdza, mówię prawdę Rodzice są w pracy, nie mieli pieniędzy bo wypłatę dostają dziesiątego.

-Dobrze to ja tu odnotuję, masz obrazek.

Poczułem się jak pieprzony złodziej, do dziś pamiętam z jaką niechęcią rzucił obrazkiem na stół i wyszedł nie mówiąc nawet do widzenia. W tym wieku bardzo wierzyłem w kościół, przeżyłem pierwszą traumę.

Z każdym rokiem, było ich coraz więcej, w pewnym momencie nie wytrzymałem, podczas mszy ksiądz w parafii  w Lublinie, stale powtarzał: “Dziś po mszy będziemy święcić taksówki firmy xxx, o numerze tel 99-99, pomódlmy się za taksówkarzy” (w tamtych czasach numer na taksówkę był czterocyfrowy).  Czułem wewnętrzną potrzebę wyrażenia swojego sprzeciwu, wstałem i głośno wypowiedziałem ” Nie no jak bym chciał słuchać reklam, to bym sobie Polsat pooglądał” odwróciłem się i wyszedłem. Następnego dnia, większość sąsiadek po cichu, jedna po drugiej składały gratulacje “ale mu dogadałeś, W końcu ktoś mu powiedział, itp…”

Zdałem sobie sprawę, że nigdy nie wierzyłem w Boga, wielbiłem instytucję jaką jest kościół. Spowiadałem się facetowi zamkniętemu w budce, który według instytucji pośredniczy pomiędzy Bogiem. Przecież pewien mądry ktoś wypowiedział te słowa ” Albowiem jeden jest Bóg , i jeden pośrednik Boga i ludzi , człowiek Chrystus Jezus ”  Wierzę w Boga, jednak dziś jak mój znajomy odwiedzam świątynię by lepiej poznać wroga…

***Ten tekst bardzo długo leżakował w statusie szkic, starałem się nie poruszać gorącego tematu Religi, lecz to mój Blog i mogę…***

Pin It on Pinterest

Share This