Zaznacz stronę

Szukanie pracy. O co w tym chodzi?

Portale ogłoszeniowe nasycone są śmieciowymi ofertami pracy, większość pracodawców zapewne wykorzysta głupotę przyszłych pracowników.  Pomimo tego, należy zapamiętać jedną bardzo ważną zasadę, nikt nie jest skazany na pracę opartą o umowę śmieciową*, z wynagrodzeniem godzinowym niższym niż cena paczki papierosów!

write-593333_1280

Depresja poszukiwacza pracy.

Przez kilka lat pracowałem za przerażająco niskie wynagrodzenie pogłębiając tylko stany depresyjne, poszukując kolejnego zatrudnienia, przeżywałem jeszcze większe kryzysy. Uwierzyłem, że jedyne na co stać Kanta to praca za minimalną krajową… Na szczęście trafiłem na „Piotra”,-z którym kontakt utrzymuję do dziś- Pamiętam, że w akcie desperacji cv wysyłałem wszędzie.

Na jedno z nich odpowiedział facet prowadzący firmę transportową, krótka rozmowa przez telefon, zakończona informacją gdzie mam się stawić do pracy… Na miejscu, ochroniarz zabrał kantowy dowód osobisty, w zamian dostałem kluczki do samochodu wraz z listem przewozowym. Wracając do firmy, zastanawiałem się jakie wynagrodzenie usatysfakcjonowałoby Kanta. Na szczęście przyszłemu szefowi i przyjacielowi tak się spieszyło że postanowił zostawić umowę portierowi, na której widniało wynagrodzenie 3100 zł netto. Wiem, że w tamtych czasach, zgodziłbym się na pracę za połowę tej kwoty. Wiem też, że Piotr przystałby na moje warunki…  Jeszcze długo po tych wydarzeniach nie rozumiałem znaczenia słów  “Zarabiasz tyle ile jesteś wart“, dzisiaj mogę pozwolić sobie na wrzucenie zdjęcia  z pieniędzmi, o których kiedyś mogłem tylko pomarzyć.  I robię to dlatego, że ty też tak możesz.

kant kasa1

Dzisiaj.

Osoby śledzące Fanpage bloga zostały poinformowane o poszukiwaniach pracy przez Kanta, które są wynikiem sprzeczek z ukochaną – Nie musimy pracować, a jednak mądrzejsza połowa zadecydowała, że powinniśmy- Przeglądając oferty pracy zamieszone w internecie, kilkukrotnie przecierałem oczy ze zdumienia… Największym zainteresowaniem wśród poszukujących pracy cieszą się oferty śmieciowe, na które tak często narzeka społeczeństwo.

Ogłoszenia o pracę…

Oferty, które przez Kanta traktowane są jako spam, z jakiś niewyjaśnionych przyczyn cieszą się dużym zainteresowaniem, nie dziwię się więc, że ludzie tak często narzekają na swoją pracę. Jeżeli ktoś sam się zgłasza na ścięcie, nikogo nie będzie dziwić, że został ścięty. Tak samo jest z ofertą pracy, skoro Kowalski wysyła aplikacje tylko na ogłoszenia śmieciowe, zawierające w treści informacje o niskim wynagrodzeniu, umowie śmieciowej, wyzysku pracownika, niech się nie dziwi, że pracuje jak człowiek zniewolony.(Kiedyś też tak robiłem)

Pracodawcy uwielbiają głupców.

Dlaczego tylko pracownicy mogą kłamać, pracodawcy kłamią równie często. Pamiętam jak szukałem pracownika do zarządzania WordPressami, przyjemna praca polegająca na dodawaniu wpisów przesłanych przez copywriterów, aktualizacji, i wgrywaniu zdjęć. W ogłoszeniu napisałem “Firma o ugruntowanej pozycji na rynku poszukuje…” pomimo tego, że grunt pod nogami walił mi się każdego dnia, i sam nie wiedziałem czy będzie mnie stać na utrzymanie pracownika, po namowach Piotra zdecydowałem się na taki krok. W ogłoszeniu zaznaczyłem, że proszę o podanie oczekiwań finansowych. -Przyznam się, że spodziewałem się czegoś więcej- Społeczeństwo postanowiło zaskoczyć Kanta, przesyłając  mało ambitne oferty niepozwalające na funkcjonowanie w społeczeństwie, w myśl zasady “zarabiasz tyle, na ile się cenisz” zdecydowałem się na studenta, który był trochę droższy od pozostałych, jednak w końcowym rozliczeniu i tak zapłaciłem dużo mniej niż założyłem.

Kierownik z własnym obuwiem.

W tym tygodniu trafiłem na zabawne ogłoszenie, w którym jedna z agencji pracy tymczasowej poszukiwała “Kierownika zmiany w zakładzie produkcyjnym”, w wymaganiach stawianych przed pracownikiem widniał zapis “Posiadanie butów ochronnych z metalowym noskiem”, pomimo wyraźnej informacji o podejściu do pracownika, idioci wysyłali swoją aplikację. Przejrzałem setki ofert pracy i zauważyłem, że najwięcej osób odpowiada na gówniane ogłoszenia. Po przesianiu całego syfu, znalazłem kilkadziesiąt interesujących ofert, które cieszyły się wysoką oglądalnością lecz mniejszą liczbą wysłanych aplikacji. Pomimo tego, że nie spełniam wszystkich oczekiwań -Przerwałem studia-, jak sama nazwa wskazuje są to tylko oczekiwania, obraz idealnego pracownika, który nie istnieje. Zrozumiałe jest, że nie muszę  spełnić wszystkich, wystarczyło kilka z nich, by zostać zaproszonym na rozmowę.

Firma (nie)godna polecenia.

Jeżeli ktoś szukał w ostatnim czasie pracy, zapewne zauważył ogłoszenia  pochodzenia nijakiego. I tak trafiłem na Specjalistę ds. obsługi sklepu internetowego, w ogłoszeniu zabrakło informacji dotyczących firmy, brak szczegółów odnośnie stanowiska oraz oczekiwań wobec przyszłego pracownika, jedyne czego byłeś pewny to prowadzenie rozmów video z klientami. Ogłoszenie napisane w bardzo przyjemny sposób skłoniło tysiące osób do aplikacji 🙂 Ciekawe czy wszyscy tak chętnie wysłaliby swoją aplikację wiedząc, że sklep sprzedaje wibratory przez internet… Korzystając z dogodnej sytuacji, postanowiłem pożartować sobie z firm widmo, wysyłając równie tajemnicze cv…

MARIAN TAJEMNICZY
adres: ul. Tajemnicza 222, 00-007 Lublin
mail: historiakanta(małpajedna)gmail.com
tel. Zastrzeżony

WYKSZTAŁCENIE:
 1998-2002 r. – Szkoła o ugruntowanej pozycji na rynku ukończona uzyskaniem prestiżowego tytułu technika z wyróżnieniem.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE:
 2008-2010 r. – Firma z branży spożywczej, stanowisko: samodzielny specjalista; główne obowiązki: Kontakt telefoniczny jak i osobisty z klientami oraz nadzorowanie prac wykonawczych.
 2010-2012 r. – Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Lublinie stanowisko: główny specjalista; główne obowiązki: tworzenie wizualizacji, pozyskiwanie nowych klientów,
podpisywanie umów z kontrahentami.

UMIEJĘTNOŚCI:
 biegła obsługa programów komputerowych w tym paint
 Umiejętność obsługi smartfonów opartych na windows.
 Łatwość nawiązywania kontaktów (50,000 tys znajomych na Facebooku)
 bezwzrokowe pisanie, w dzień…
 znajomość języków – w stopniu komunikatywnym polski

UZALEŻNIENIA:

 loty kosmiczne.
 blogowanie,
 tabliczka czekolady

 

Pin It on Pinterest

Share This